Description
Features we love
- Upgrade your bathroom with our modern Lorano Countertop Basin
- The round design lends itself to both modern and traditional bathroom spaces
- Manufactured from high quality ceramic to stand the test of time
- Marble black effect finish is luxurious and on-trend
- 5 year guarantee for added peace of mind
Need to know
- Dimensions: 390 x 390mm, 120mm deep (give or take -/+ 3mm per measurement)
- Weight: 7.1kg
- Colour: White Gloss
- Material: Ceramic
- Material thickness: 3mm
- Basin finish: Black marble
- Tap holes: 0
- Tap type required: Wall-mounted or tall basin mixer
- Tap included: No
- Waste included: No
- Waste type required: Unslotted
- Assembly required No
Dimensions & Weight |
|
| Depth (mm) | 120mm |
| Height (mm) | 390mm |
| Width (mm) | 390mm |
| Weight (Kg) | 7.7kg |
Installation & Features |
|
| Basin Type | Countertop |
| Basin Hand Position | Central |
| Basin Tap Holes | 0 Tap Holes |
| Waste Included | no |
| Waste Required | Unslotted |
| Tap Included | no |
| Tap Required | Wall Mounted or Tall Basin Mixer |
| Fittings Included | yes |
| Material | Ceramic |
Style |
|
| Basin Shape | Round |
| Finish | Gloss |
| Colour | Black |
| Style | Modern |
| Product Range | Lorano |
Warranty |
|
| Warranty | 5 years |







There are no reviews yet.