Description
All about me
This composite sink makes the perfect addition to any modern kitchen. The sleek matt grey finish is on-trend and is guaranteed to create a focal point. The composite material is resistant to scratches, staining and heat, plus it’s gentle on your dishware. A smooth finish means it’s low maintenance.
Need to know
- Dimensions: W774 x D434 x H220 mm
- Minimum base unit required: 800mm
- Installation: Undermount Sink
- Bowls: 1 Bowl
- Material: Composite resin
- Drainer Handing: Reversible
- Colour: Grey
- Finish: Matt
- Waste kit Included: Yes
- Warranty: 5 years
Dimensions & Specification
Dimensions |
|
| Width | 774mm |
| Depth | 434mm |
| Height | 220mm |
| Main Bowl Width | 720mm |
| Main Bowl Depth | 370mm |
| Main Bowl Height | 220mm |
Installation and Features |
|
| Installation | Undermount |
| Waste Included | Yes |
Style |
|
| Colour | Grey |
| Material | Granite |
| Finish | Matt |
| Bowl Shape | Rectangle |
| Sink Style | Modern |
Warranty |
|
| Warranty | 5 Year Warranty |




There are no reviews yet.