Description
Why Buy Me
- Installation manual included
- Large single bowl undermount fitted sink
- Suits all kitchens and worktops
- Reversible design, choose your desired orientation
- Installation advantage: flat, flush installation rim
- Premium stainless steel
- Fixing clips included to fit securely into your worktop
- Installation manual included
- 25 year guarantee
All about me
Blanco Stainless Steel Sink Blancosupra 450-U is made from 304 grade (18/10) stainless steel with a brushed finish, the undermount installation provides a minimalist look and makes cleaning around the sink area easier. It is a small, compact, size which is ideal for smaller homes that don’t want to compromise on style.
Please ensure that there is sufficient space in your kitchen when fitting a new sink and pay close attention to the provided dimensions. Unless you already have a space for a sink, your sink fitter will need to cut out an area of your countertop for the sink to fit into
Need to know
- Dimensions: W430 x D480 x H175 mm
- Minimum base unit required: 500mm
- Installation: Reversible
- Material: Stainless steel
- Bowls: Single bowl
- Waste Included: Yes
- Warranty: 25 years
Dimensions & Specification
Dimensions |
|
| Width | 480mm |
| Depth | 430mm |
| Height | 175mm |
| Main Bowl Width | 450mm |
| Main Bowl Depth | 400mm |
| Main Bowl Height | 175mm |
Installation and Features |
|
| Minimum Base Unit Required | 500mm |
| Installation | Undermount |
| Waste Included | Yes |
| Number of tap holes | 0 Tap Holes |
Style |
|
| Colour | Chrome |
| Material | Stainless steel |
| Bowl Shape | Square |
| Sink Style | Traditional |
Warranty |
|
| Warranty | 25 years |
Details |
|
| Product Codes | 5035889064220, BL452614 |





There are no reviews yet.