Description
All about me
This Mia sink is a modern stainless steel sink. Thanks to its versatile design, this stylish chrome sink makes a great addition to any modern kitchen. This sink is manufactured in high-grade stainless steel, ensuring corrosion resistance, and making it easy to clean, durable, and maintainable in a busy home. It is perfect for a family home with plenty of room for washing and cooking.
Need to know
- Dimensions: W750 x D440 x H190 mm
- Minimum base unit required: 750mm
- Installation: Inset and undermount
- Bowls: 2 Bowls
- Material: Stainless steel
- Waste Kit: Included
- Warranty: 25 Years
Dimensions & Specification
Dimensions |
|
| Width | 750mm |
| Depth | 440mm |
| Height | 190mm |
| Main Bowl Width | 340mm |
| Main Bowl Depth | 400mm |
| Main Bowl Height | 190mm |
| Second Bowl Width | 340mm |
| Second bowl depth | 400mm |
| Second Bowl Height | 190mm |
Installation and Features |
|
| Minimum Base Unit Required | 750mm |
| Installation | Undermount and Inset |
| Waste Included | Yes |
| Number of tap holes | 0 Tap Holes |
Style |
|
| Colour | Chrome |
| Material | Stainless steel |
| Bowl Shape | Square |
| Sink Style | Modern |
Warranty |
|
| Warranty | 25 years |





There are no reviews yet.