Description
All about me
Complete your kitchen with the sleek Franke Argos AGX 611-78 1 bowl inset kitchen sink with a reversible drainer and 2 tap holes. The 450mm cabinet size means this sink can fit into most kitchen cabinets, complimenting your space with a flush linear design.
Designed by Franke, and manufactured of high-quality and durable stainless steel, the 50 years guarantee give you confidence in the longevity of your sink. The sink has a spacious bowl and drainer, giving you space for your food preparation.
The material is heat, scratch, and stain resistant which withstands extreme temperatures and ensures extended durability, perfect for a busy kitchen. The material used is easy clean making this sink a hygienic option for a busy kitchen.
Need to know
- Dimensions: W780 x D510 x H175 mm
- Minimum base unit required: 450mm
- Installation: Inset reversible
- Bowls: Single bowl
- Material: Stainless steel
- Finish: Brushed steel
- Waste kit: Included
- Warranty: 6 month warranty
Dimensions & Specification
Dimensions |
|
| Width | 780mm |
| Depth | 510mm |
| Height | 175mm |
| Main Bowl Width | 350mm |
| Main Bowl Depth | 435mm |
| Main Bowl Height | 175mm |
Installation and Features |
|
| Minimum Base Unit Required | 450mm |
| Installation | Inset |
| Waste Included | Yes |
| Number of tap holes | 2 Tap Holes |
Style |
|
| Colour | Chrome |
| Material | Stainless steel |
| Finish | Brushed |
| Bowl Shape | Rectangle |
| Sink Style | Modern |
Warranty |
|
| Warranty | 6 month warranty |





There are no reviews yet.