Description
All about me
Rangemaster Kube 1.5 bowls inset or undermount kitchen sink. The 600mm cabinet size means this sink can fit into larger kitchen cabinets, complimenting your space with a modern design. Designed by Rangemaster, and manufactured of high-quality and durable stainless steel, the 25-year guarantee gives you confidence in the longevity of your sink.
The Kube undermount kitchen sink collection creates a geometric effect thanks to its dramatic 10mm radii corner profiling. The newly designed Kube range is equipped with dual fix fittings and enhanced with an upgraded waste kit and cover.
Need to know
- Dimensions: W560 x D440 x H200 mm
- Minimum base unit required: 600mm
- Installation: Inset or undermount
- Bowls: 1.5 Bowls
- Material: Stainless steel
- Finish: Polished
- Waste kit: Included
- Warranty: 25 years
Dimensions & Specification
Dimensions |
|
| Width | 560mm |
| Depth | 440mm |
| Height | 200mm |
| Main Bowl Width | 340mm |
| Main Bowl Depth | 400mm |
| Main Bowl Height | 200mm |
| Second Bowl Width | 160mm |
| Second bowl depth | 400mm |
| Second Bowl Height | 140mm |
Installation and Features |
|
| Minimum Base Unit Required | 600mm |
| Installation | Undermount and Inset |
| Waste Included | Yes |
Style |
|
| Colour | Chrome |
| Material | Stainless steel |
| Finish | Polished |
| Sink Style | Modern |
Warranty |
|
| Warranty | 25 years |




There are no reviews yet.