Description
Features we love
- Modern close coupled toilet finished in a white gloss
- Smooth gloss finish making for easy cleaning
- Comes with a soft close seat with quick-release mechanism
- Features a 4/6L dual flush to reduce water usage
- Boasts a 5-year guarantee for added peace of mine
All about me
This close coupled toilet with a smooth round pan design has been manufactured from high quality ceramic and makes a perfect addition to any bathroom. It comes complete with a sleek, soft-close toilet seat, which features a quick-release mechanism for easy use and cleaning. The chrome dual flush button features a 4L or 6L volume flush for water saving, great for helping the environment and reducing your water bill!
Need to know
- Dimensions: W365 x D650 x H820 mm
- Toilet pan height: 415mm (standard height)
- Weight: 28.5kg
- Colour: White
- Finish: Gloss white with central chrome dual flush
- Inlet position: Left or right
- Material: Ceramic toilet and plastic toilet seat
- Flush volume: 4/6 litres
- Flush type: Flush button
- Cistern included: Yes
- Push button included: Yes
- Soft-close seat: Yes
- Quick-release seat: Yes
- Guarantee: 5 years
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight |
|
| Height | 820mm |
| Depth | 650mm |
| Width | 365mm |
| Pan Height | 415mm |
| Weight (Kg) | 28.5kg |
| Flush Volume | 4/6L |
Installation & Features |
|
| Cistern Included | Yes |
| Seat Included | Yes |
| Soft Close Seat | Yes |
| Quick Release Seat | Yes |
| Inlet Position | Left and Right |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | No |
| Flush Type | Push button |
| Single or Dual Flush | Dual Flush |
Style |
|
| Toilet Colour | White |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Range | Pendle |
Warranty |
|
| Warranty | 5 years |




There are no reviews yet.