Description
Features we love
- Close Coupled round toilet made from high-quality ceramic and finished in is gloss white
- Quick release, soft close seat included for a quieter closure and easy cleaning
- Clean design, Ideal for any modern cloakroom or family bathroom
- Dual 3/6 litre flush, providing water saving option
- Hygienic rimless pan design, to reduce build up of bacteria and a more efficient flush
Summary
The Grohe Bau Rimless Close Coupled Toilet with Soft Close Seat makes a perfect addition to any bathroom. It’s much more hygienic thanks to the rimless design. Meaning when you flush, water is propelled around the bowl, giving it a more thorough clean. The dual flush cistern includes a stylish chrome flush button. It comes complete with a quiet soft close seat to prevent slamming, and wear and tear. With a quick toilet seat release button so the seat can be removed and re-attached easily for cleaning.
Features
- Rimless
- Cistern included with dual flush
- Horizontal outlet
- Flush volume 6 & 3 litre
- Includes fixings
- Guarantee: 5 Years
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight |
|
| Height | 772mm |
| Depth | 619mm |
| Width | 364mm |
| Pan Height | 420mm |
| Flush Volume | 3/6L |
Installation & Features |
|
| Cistern Included | Yes |
| Seat Included | Yes |
| Soft Close Seat | Yes |
| Quick Release Seat | Yes |
| Inlet Position | Left or Right |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | Yes |
| Flush Type | Push button |
| Single or Dual Flush | Dual Flush |
Style |
|
| Toilet Colour | White |
| Seat Colour | White |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Range | Grohe |
Warranty |
|
| Warranty | 5 years |








There are no reviews yet.