Description
All about me
Give your bathroom the update it deserves with our Bowland black basin vanity unit. It features an Art Deco-inspired curved unit with polished chrome handles, a sleek undermount resin inset basin* and a highly durable quartz worktop surround, which complement each other perfectly. The doors open wide for easy access and storage, plus, it makes cleaning inside effortless.
The basin has one pre-drilled tap hole; the tap isn’t included, so you’re free to choose the mixer tap of your choice to suit your personal style.
Need to know
- Vanity Unit Dimensions: H 850 x W 600 x D 500 mm
- Total Width (doors open): W1070mm
- Internal Basin Dimensions: H 110 x W370 x D 260 mm
- Overall Weight: 39.85kg
- Style: Traditional
- Opening Mechanism: Pull to open
- Colour: Black and chrome (handles)
- Finish: Satin
- Material: MDF
- Basin Type: Undermount (inset – the basin and worktop are one piece)
- Basin Material: Resin
- Basin Capacity: 4.8L
- Basin and Worktop Colour: White
- Basin Finish: Gloss
- Worktop Material: Quartz
- Tap Included: No
- Tap Required: Basin Mixer Tap
- Pre-drilled tap holes: 1
- Waste Included: No
- Waste Required: Slotted
- Overflow Colour: Chrome
- Assembly Required: No (simple to install integrated worktop and undermount basin)
- Guarantee: 3 Years
- *Although the basin is undermount, the worktop comes connected for easy installation.
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight |
|
| Depth | 500mm |
| Width | 600mm |
| Height | 850mm |
| Internal Basin Depth | 270mm |
| Internal Basin Width | 380mm |
| Internal Basin Height | 110mm |
| Weight | 39.85kg |
| Weight Limit (kg) | 150kg |
Installation & Features |
|
| Basin Included | Yes |
| Basin Type | Inset |
| Basin Tap Holes | 1 Tap Hole |
| Tap Type Required | Mono Basin Mixer Tap |
| Overflow | Yes |
| Waste Included | No |
| Waste Required | Slotted |
| Number of shelves | 1 |
| Soft Closing | Yes |
| Fittings Included | No |
| Assembly | assembly not required |
Style |
|
| Basin Finish | Gloss |
| Unit Material | MDF, Solid Wood & PVC |
| Basin Material | Resin and Stone |
| Style | Traditional |
| Product Range | Bowland |
Warranty |
|
| Warranty | 3 years |









There are no reviews yet.