Description
All About Me
Modern Floating Vanity Design: Elevate your bathroom with this sleek wall-mounted unit that creates a clean, spacious aesthetic.
Spacious Double Vanity: Enjoy a large 1200mm countertop, suited for two sinks to create the perfect space for larger households
Integrated Drawer Storage: Features two discreet, soft-close drawers perfect for storing toiletries and bathroom essentials.
Open Shelf Display: Additional lower shelf provides convenient, accessible space for towels or decorative accents.
Matching Matt Black Basins: Paired with two high quality ceramic black basins for a seamless look.
Redefine your bathroom style with this beautifully minimalist floating Lugo 1200mm Vanity Unit. Featuring a premium matt black finish and clean lines, this wall-hung design offers both form and function. Two spacious soft-close drawers keeps your bathroom essentials neatly tucked away, while the open lower shelf allows for easy-access storage or stylish display. The lower shelf and drawers can be positioned to your preference, whether you prefer a uniformed look or an asymmetrical modular layout, this vanity allows you just adjust the height or width of the layout. Perfect for modern inspired interiors, this compact yet elegant piece is ideal for those looking to maximize space without compromising on style. The 1200mm double vanity make this a perfect option for busy or larger households.
This vanity comes with two square matt black countertop basins to ensure a cohesive look. This unit also comes without a predrilled basin hole, as well as any predrilled tap holes, so you are free to choose from a tall mono mixer tap or wall mounted taps to complete your desired look.
Need to know
Vanity Unit Details:
- Vanity Unit Dimensions: H 170 x W 1200 x D 450 mm (give or take -/+ 3mm per measurement)
- Shelf dimensions : H25 mm x W1200 x D450 mm
- Style: Modern
- Colour: Black
- Finish: Matt
- Material: MDF and MFC
- Mounting: Wall Hung
- Opening Mechanism: Push to open
- Fixtures included: Yes (Includes wall hanging brackets with the shelf which can be positioned as needed)
- Predrilled Basin/Tap holes: No
- Assembly required: No
- Weight: 35kg
- Guarantee: 2 years
Basin Details:
- Basin Dimensions: H110 x W350 x D350 mm
- Shape: Square
- Colour: Black
- Finish: Matt
- Material: Ceramic
- Weight: 6.7kg each
- Waste included: No
- Waste required: Unslotted x2
- Tap Included: No
- Tap Required: Wall mounted or Tall Mixer x2
- Guarantee: 5 years
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight |
|
| Depth | 450mm |
| Width | 1200mm |
| Height | 170mm |
| Internal Basin Depth | 335mm |
| Internal Basin Width | 335mm |
| Internal Basin Height | 90mm |
| Weight | 35kg |
| Weight Limit (kg) | 100kg |
Installation & Features |
|
| Basin Included | Yes |
| Basin Type | Countertop |
| Basin Tap Holes | 0 Tap Holes |
| Tap Type Required | Tall or Wall Mounted Basin Mixer Tap |
| Overflow | No |
| Waste Included | No |
| Waste Required | Unslotted |
| Opening Mechanism | push to open |
| Number of shelves | 1 |
| Soft Closing | Yes |
| Fittings Included | Yes |
| Assembly | assembly not required |
Style |
|
| Basin Finish | Matt |
| Worktop Finish | Matt |
| Unit Material | MDF and MFC |
| Basin Material | Ceramic |
| Worktop Material | MDF |
| Style | Modern |
| Product Range | Lugo |
Warranty |
|
| Warranty | 2 years |








There are no reviews yet.