Description
All about me
Get that hotel feeling at home with the Arya bath. Offering class and sophistication to help you bathe in style and comfort, its smooth curves and double-ended shape create a minimalist tub that can be relaxed in at either end. Comfortable and stylish, this sleek bathtub will be a perfect centrepiece for any style of bathroom.
The central overflow and waste are built-in with no pre-drilled tap holes, and since the waste is finished in a glossy white it will coordinate with any brassware finish. So, all you need to do is choose a wall-mounted or freestanding tap of your choice. A laser-cut, slim overflow and coordinating white waste gives you the flexibility to use any colour brassware.
Need to know
- Dimensions:L1650x H565 x W740 mm
- Bath type: Freestanding double ended bath
- Bath style: Contemporary
- Feet included: Yes
- Predrilled tap holes: No
- Suitable to drill tap holes: No, suitable for freestanding or wall mounted taps
- Bath Trap Included: No, see recommended accessories
- Taps included: No, see recommended accessories
- Waste included: Yes
- Bath Trap Included: No, see recommended accessories
- Instructions included: Yes
- Material: Acrylic
- Colour: White
- Finish: Gloss
- Warranty: 5 Years
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight |
|
| Height (mm) | 565mm |
| Length (mm) | 1650mm |
| Width (mm) | 740mm |
| Weight (Kg) | 36kg |
| Weight Limit (kg) | 200kg |
| Internal Height (mm) | 428mm |
| Base Internal Length (mm) | 1150mm |
| Base Internal Width (mm) | 380mm |
| Bath Water Capacity (L) | 205L |
Installation & Features |
|
| Material Thickness (mm) | 4-6mm |
| Bath End Type | Double Ended |
| Material | Acrylic |
| Pre-drilled tap holes | No |
| Suitable for drilling tap holes | No |
| Waste & Overflow Included | Yes |
| Feet included | Yes |
Style |
|
| Style | Modern |
| Range | Arya |
| Colour | White |
| Finish | Gloss |
| Bath Shape | Oval |
Warranty |
|
| Warranty | 5 years |








There are no reviews yet.