Description
Almost Perfect
Minor Imperfections
Our Almost Perfect item has been quality-checked to a high standard to ensure that any flaws don’t compromise the functionality of the product.
One off Price
At an unbeatable price, you can get the look for even less.
Speedy Delivery
This item is also available for speedy delivery, so you won’t have to wait long to enjoy your new addition.
Limited Stock
Be quick, this won’t be available for long!
This bundle includes :
ALMOST PERFECT – Freestanding Matt Beige Single Ended Slipper Bath 1615 x 690mm – Bowland
1 x Set of 4 Matt Black Ball & Claw Feet for Roll Top Baths – Park Royal
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight |
|
| Height (mm) | 730mm |
| Length (mm) | 1615mm |
| Width (mm) | 690mm |
| Weight (Kg) | 34kg |
| Weight Limit (kg) | 200kg |
| Bath Water Capacity (L) | 163L |
Installation & Features |
|
| Material Thickness (mm) | 4-6mm |
| Bath End Type | Single Ended |
| Material | Acrylic |
| Pre-drilled tap holes | No |
| Suitable for drilling tap holes | No |
| Waste & Overflow Included | No |
| Feet included | Yes |
Style |
|
| Style | Traditional |
| Range | Bowland |
| Colour | Beige |
| Finish | Matt |
| Bath Shape | Oval |
Warranty |
|
| Warranty | 6 month warranty |





There are no reviews yet.