Description
Features we love
- Stylish matt black inset kitchen sink
- Large bowl and reversible drainer with square edges
- Left or right installation to suit your space
- Made to last from a high-quality resin compound
- Durable material is heat, scratch, and stain resistant
- Clean, smooth finish is easy to maintain
- Includes a chrome basket strainer waste
- Boasts a 25 year warranty for added peace of mind
All about me
This composite sink makes the perfect addition to any modern kitchen. The sleek matt black finish is on-trend and is guaranteed to create a focal point. The composite material is resistant to scratches, staining and heat, plus it’s gentle on your dishware. A smooth finish means it’s low maintenance, and it comes complete with a chrome basket strainer waste.
Need to know
- Dimensions: W1000 x D500 x H200 mm
- Minimum base unit required: 600mm
- Installation: Left or right
- Steel gauge / thickness: 3.5mm
- Bowls: Single bowl
- Material: Composite resin
- Finish: Matt black
- Waste kit: Included
- Warranty: 25 years
Dimensions & Specification
Dimensions |
|
| Width | 1000mm |
| Depth | 500mm |
| Height | 200mm |
| Main Bowl Width | 330mm |
| Main Bowl Depth | 360mm |
| Main Bowl Height | 200mm |
| Second Bowl Width | 165mm |
| Second bowl depth | 360mm |
| Second Bowl Height | 160mm |
| Steel Gauge / Thickness | 3.5mm |
Installation and Features |
|
| Minimum Base Unit Required | 600mm |
| Installation | Inset |
| Waste Included | Yes |
| Number of tap holes | 2 Pre-Scored Tap Holes |
Style |
|
| Colour | Black |
| Material | Composite |
| Bowl Shape | Square |
| Sink Style | Modern |
Warranty |
|
| Warranty | 25 years |








There are no reviews yet.