Description
All about me
Redefine your bathroom style with this beautifully minimalist floating Lugo 800mm Vanity Unit. Featuring a premium oak wood effect finish and clean lines, this wall-hung design offers both form and function. A spacious soft-close drawer keeps your bathroom essentials neatly tucked away, while the open lower shelf allows for easy-access storage or stylish display. The lower shelf and drawers can be positioned to your preference, whether you prefer a uniformed look or an asymmetrical modular layout, this vanity allows you just adjust the height or width of the layout. Perfect for modern and Scandinavian-inspired interiors, this compact yet elegant piece is ideal for those looking to maximize space without compromising on style.
This vanity unit comes without a basin, so you are free to choose from our range of countertop sinks. This unit also comes without a predrilled basin hole, as well as any predrilled tap holes, so you are free to choose from a tall mono mixer tap or wall mounted taps to complete your desired look.
Need to know
Vanity Unit Details:
- Vanity Unit Dimensions: H170 x W800 x D450 mm
- Shelf Dimensions: H25 x W800 x D450 mm
- Style: Modern
- Colour: Brown
- Finish: Wood Effect
- Unit Material: MDF and Chipboard
- Mounting: Wall hung
- Opening Mechanism: Concealed handle opening
- Fixtures Included: Yes
- Basin Included: Yes
- Pre drilled basin/tap holes: No
- Assembly required: No
- Weight: 23.5kg
- Guarantee: 2 Years
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight |
|
| Depth | 450mm |
| Width | 800mm |
| Height | 170mm |
| Weight | 26.3kg |
| Weight Limit (kg) | 100kg |
Installation & Features |
|
| Basin Included | No |
| Basin Type | Countertop |
| Basin Tap Holes | 0 Tap Holes |
| Overflow | No |
| Waste Included | No |
| Waste Required | Unslotted |
| Number of shelves | 1 |
| Fittings Included | Yes |
| Assembly | assembly not required |
Style |
|
| Worktop Finish | Wood Effect |
| Unit Material | MDF and MFC |
| Worktop Material | MDF |
| Style | Modern |
| Product Range | Lugo |
Warranty |
|
| Warranty | 2 years |






There are no reviews yet.