Description
All about me
Fitted as either an inset or undermount sink, the Rustique kitchen sink collection provides a real focal point in the kitchen and contrasts excellently to all colours and features.
Made from fire clay ceramic and finished in a brilliant gloss white, this sink is incredibly durable so you can be assured that this sink will last you for years to come. This sink comes with a waste kit, so you don’t need to buy a separate waste for this sink, which will save you time when installing the sink. A 10 year guarantee from Rangemaster for any manufacturing defects is also included with this product. The 1.5 bowl is ideal for families that may require two sinks to be in action at any one time. The additional space makes room for washing vegetables,
Need to know
- Dimensions: W595 x D460 x H196 mm
- Installation: Reversible
- Bowls: 1.5 Bowls
- Material: Fire clay ceramic
- Included: Waste kit
- Warranty: 10 years
- Made in the UK
Dimensions & Specification
Dimensions |
|
| Width | 595mm |
| Depth | 460mm |
| Height | 196mm |
| Main Bowl Width | 337mm |
| Main Bowl Depth | 400mm |
| Main Bowl Height | 176mm |
| Second Bowl Width | 183mm |
| Second bowl depth | 400mm |
| Second Bowl Height | 176mm |
Installation and Features |
|
| Minimum Base Unit Required | 600mm |
| Installation | Undermount |
| Waste Included | Yes |
| Number of tap holes | 0 Tap Holes |
Style |
|
| Colour | White |
| Material | Ceramic |
| Bowl Shape | Rectangle |
| Sink Style | Modern |
Warranty |
|
| Warranty | 10 Year Warranty |






There are no reviews yet.