Description
clay ceramic and finished in a brilliant gloss white, this sink is incredibly durable so you can be assured that this sink will last you for years to come. This sink comes with a waste kit, so you don’t need to buy a separate waste for this sink, which will save you time when installing the sink. This medium-sized sink fits into a 500mm cabinet.
A 10 year guarantee from Rangemaster for any manufacturing defects is also included with this product.
Need to know
- Dimensions: W810 x D500 x H216 mm
- Minimum base unit required: 500mm
- Installation: Inset
- Bowls: Single bowl
- Material: Fireclay ceramic
- Included: Waste kit, plumbing kit
- Warranty: 10 years
- Minimum Cabinet Required: 500mm
Dimensions & Specification
Dimensions |
|
| Width | 810mm |
| Depth | 500mm |
| Height | 216mm |
| Main Bowl Width | 810mm |
| Main Bowl Depth | 500mm |
| Main Bowl Height | 216mm |
Installation and Features |
|
| Minimum Base Unit Required | 500mm |
| Installation | Inset |
| Waste Included | Yes |
| Number of tap holes | 2 Pre-Scored Tap Holes |
Style |
|
| Colour | White |
| Material | Ceramic |
| Bowl Shape | Rectangle |
| Sink Style | Traditional |
Warranty |
|
| Warranty | 10 Year Warranty |




There are no reviews yet.