Description
All about me
Rangemaster Topaz 1.5 bowls inset kitchen sink and spacious drainer. The 600mm cabinet size means this sink can fit into larger kitchen cabinets, complimenting your space with a modern design. Designed by Rangemaster, and manufactured of high-quality and durable granite, the 25-year guarantee gives you confidence in the longevity of your sink. Featuring sharp geometric bowls and a classic lined drainer design, the Topaz range will look equally at home in a contemporary or traditional kitchen.
Need to know
- Dimensions: W1000 x D510 x H217 mm
- Minimum base unit required: 600mm
- Installation: Inset reversible
- Bowls: 1.5 Bowls
- Material: Granite
- Finish: Matt
- Waste kit: Included
- Warranty: 25 years
Dimensions & Specification
Dimensions |
|
| Width | 1000mm |
| Depth | 510mm |
| Height | 217mm |
| Main Bowl Width | 319mm |
| Main Bowl Depth | 421mm |
| Main Bowl Height | 217mm |
| Second Bowl Width | 150mm |
| Second bowl depth | 421mm |
| Second Bowl Height | 142mm |
Installation and Features |
|
| Minimum Base Unit Required | 570mm |
| Installation | Inset |
| Waste Included | Yes |
| Number of tap holes | 2 Tap Holes |
Style |
|
| Colour | Grey |
| Material | Granite |
| Finish | Matt |
| Bowl Shape | Square |
| Sink Style | Modern |
Warranty |
|
| Warranty | 25 years |




There are no reviews yet.