Description
All About Me
Modern Versatility: Sleek, contemporary design that suits any modern bathroom.
Flexible Mounting: Can be hung portrait or landscape to fit your space.
Elegant Illumination: Integrated lighting highlights the smooth rectangular shape.
Touch Sensor Lighting: Switch easily between warm and cool mood settings.
Enhanced Safety: Film-backed glass offers added durability and peace of mind.
Add the perfect finishing touch to your space with this modern rectangular bathroom mirror with curved edges. The front-lit led frame adds light, creating a bright, clear reflection due to its direct illumination, and features two light colour temperature options of cool and warm white to create the perfect ambient glow in your bathroom. The led mirror is easy to operate using the touch sensor button. Simply press to turn on the lights and demister, and hold the touch sensor to switch between the warm and cool white lights. This mirror also features a memory function, so it will remember your colour temperature preference.
This wall mirror can be installed in either a portrait or landscape position to suit your space, and measuring just 500 x 700mm its ideal for a smaller bathroom or cloakroom. The heated bathroom mirror has an integrated demister pad to help keep the mirror fog free and ready to use, even after a hot bath or shower. Its IP44 rated, so it’s safe to use in the bathroom.
We recommend that illuminated mirrors are fitted by a qualified electrician.
Need to know
- Dimensions: W500 x H700 x D30 mm
- Mirror Style: Illuminated
- Mirror Shape: Rectangle
- Operation: Touch sensor switch
- Memory function: Yes
- Power type: Mains operated
- Feature: Demist pad
- IP rating: IP44 – Zone 2 & 3
- Mirror Mounting: Portrait / landscape
- Frameless: Frosted frame
- Bulb type: LED
- Wattage: 31W
- Light colour: Switch between warm or cool with the touch sensor switch
- Function: LED light – colour changing
- Material: Glass/Aluminium
- Weight: 5.6±0.5kg
- Fixtures included: Yes – Solid wall fixings
- Assembly required: No
- Guarantee: 2 years
Dimensions & Weight |
|
| Width | 500mm |
| Height | 700mm |
| Depth | 30mm |
| Weight | 5.6kg |
Installation & Features |
|
| Orientation | Vertical/Horizontal |
| Mounting | Portrait & Landscape |
| Wall mounted | yes |
| Illuminated | yes |
| IP Rating | IP44 |
| Zone | 2 |
| Wattage | 31W |
| Light colour | From warm to cold |
| Colour temperature | 3000-6400k |
| Demister | yes |
| Sensor Switch | yes |
| Touch Sensor | yes |
| Fittings Included | yes |
| Material | Glass/Aluminium |
Style |
|
| Shape | Rectangular |
| Colour | Silver |
| Style | Modern |
| Product Range | Ariel |
Warranty |
|
| Warranty | 2 years |







There are no reviews yet.