Description
All about me
This composite sink makes the perfect addition to any modern kitchen. The sleek matt black finish is on-trend and is guaranteed to create a focal point. The composite material is resistant to scratches, staining and heat, plus it’s gentle on your dishware. A smooth finish means it’s low maintenance, and it comes complete with a chrome basket strainer waste.
Need to know
- Dimensions: W860 x D500 x H360 mm
- Minimum base unit required: 550mm
- Installation: Left or right
- Steel gauge / thickness: 3.5mm
- Bowls: Single bowl
- Material: Composite resin
- Finish: Matt black
- Waste kit: Included
- Warranty: 25 years
Dimensions & Specification
Dimensions |
|
| Width | 860mm |
| Depth | 500mm |
| Height | 200mm |
| Main Bowl Width | 520mm |
| Main Bowl Depth | 360mm |
| Main Bowl Height | 200mm |
| Steel Gauge / Thickness | 3.5mm |
Installation and Features |
|
| Minimum Base Unit Required | 550mm |
| Installation | Inset |
| Waste Included | Yes |
| Number of tap holes | 2 Pre-Scored Tap Holes |
Style |
|
| Colour | Black |
| Material | Composite |
| Bowl Shape | Rectangle |
| Sink Style | Modern |
Warranty |
|
| Warranty | 25 years |






There are no reviews yet.