Description
- W750 x H400mm
- Bath type: Single ended straight bath
- Bath style: Space saving
- Feet included: Yes
- Predrilled tap holes: No
- Suitable to drill tap holes: No
- Taps included: No, sold separately
- Waste included: No, sold separately
- Screen included: Yes
- Front panel included: Yes
- Bath trap included: No, sold separately
- Instructions included: Yes
- Material: Acrylic
- Finish: Gloss
- Colour: White
- Warranty: 25 years
Need to know – Bath panel
- Dimensions: H510 x W50 x L1500 mm
- Colour: White
- Finish: Gloss
- End panel included: No
- Materials: Acrylic
- Warranty: 2 years
Need to know – Bath screen
- Colour: Chrome
- Brase arm included: No
- Dimensions: H1450 x W800 x D6 mm
- Finish: Polished
- Fitting type: Hinged
- Fittings included: Yes
- Material: Glass and aluminium
- Material thickness: 6mm for the glass
- Product weight: 16.04kg
- Warranty: 3 years
Dimensions & Weight |
|
| Height (mm) | 510mm |
| Length (mm) | 1700mm |
| Width (mm) | 750mm |
| Weight (Kg) | 20.5kg |
| Internal Height (mm) | 428mm |
| Base Internal Length (mm) | 1559mm |
| Base Internal Width (mm) | 549mm |
| Bath Water Capacity (L) | 220L |
Installation & Features |
|
| Material Thickness (mm) | 4mm |
| Bath End Type | Single Ended |
| Material | Acrylic |
| Pre-drilled tap holes | no |
| Suitable for drilling tap holes | yes |
| Waste & Overflow Included | no |
| Feet included | yes |
Style |
|
| Style | Modern |
| Colour | White |
| Finish | Gloss |
| Bath Shape | Rectangular |
Warranty |
|
| Warranty | 25 years |







There are no reviews yet.