Description
Need to know – toilet
- Toilet dimensions: H360 x W370 (385 including dial controls) x D580 mm
- Remote control dimensions: L175.6 x W54.4 x D14.7 mm
- Toilet Finish: Gloss
- Toilet material (bowl): Ceramic
- Toilet material (seat & lid): Urea-formaldehyde – strong, durable plastic
- Hose material: Stainless Steel
- Waste Connections: Wall
- Total weight assembled: 32kg
- Max weight capacity: 175kg
- Assembly required Yes
- Guarantee: 2 years (1 year parts)
Need to know – frame
- Frame dimensions: H1168 x W500 x D150-200mm
- Weight: 14.74kg
- Type: Wall Hung Frame
- Mounting: Wall mounted
- Material: Steel
- Cistern included: Yes
- Flush volume: 3/6 litres
- Flush plate included: Yes
- Flush plate colour: Brushed brass
- Guarantee: 1 year
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight |
|
| Height | 360mm |
| Depth | 580mm |
| Width | 370mm |
| Pan Height | 360mm |
| Weight (Kg) | 32kg |
| Flush Volume | 3/6L |
Installation & Features |
|
| Cistern Included | Yes |
| Seat Included | Yes |
| Soft Close Seat | Yes |
| Quick Release Seat | Yes |
| Waste Connection | Wall |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | Yes |
| Flush Type | Dual |
| Single or Dual Flush | Dual |
Style |
|
| Toilet Colour | White |
| Seat Colour | White |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Range | Purificare |
Warranty |
|
| Warranty | 2 years |















There are no reviews yet.