Description
Features we love
- Wall-hung basin with one tap hole
- Contemporary and unique basin to upgrade your bathroom
- Perfect for smaller spaces such as cloakrooms or en-suites
- On-trend fluted ridged edges
- Includes a 5-year guarantee for your assurance
All about me
The wall-hung version in our Oregon range is perfect for those needing a unique and contemporary basin in their cloakroom or en-suite. Fluted edging is trending, so upgrade your bathroom in style. This option also has a tap hole, perfect for those needing smaller spaces, choose from our recommended accessories.
Need to know
- Overall dimensions: H117 x W446 x D265 mm
- Total weight: 7kg
- Water capacity: 3.15 litres
- Type: Wall hung
- Style: Modern
- Shape: Curved
- Colour: White
- Finish: Gloss
- Material: High-grade ceramic
- Tap holes: 1
- Tap type required: Mono basin mixer
- Waste required: Unslotted
- Not included: Tap and waste, sold separately
- Assembly required: No
- Guarantee: 5 years
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight |
|
| Depth (mm) | 265mm |
| Height (mm) | 117mm |
| Width (mm) | 446mm |
| Weight (Kg) | 7kg |
| Water Capacity (L) | 3.15L |
Installation & Features |
|
| Basin Type | Wall Hung |
| Basin Hand Position | Left |
| Basin Tap Holes | 1 Tap Hole |
| Waste Included | No |
| Waste Required | Unslotted |
| Tap Included | No |
| Tap Required | Mono basin mixer |
| Fittings Included | No |
| Material | Ceramic |
Style |
|
| Basin Shape | Curved |
| Finish | Gloss |
| Colour | White |
| Style | Fluted |
| Product Range | Oregon |
Warranty |
|
| Warranty | 5 years |





There are no reviews yet.