Description
Features we love
- Albi square wall hung toilet complete with frame
- Pneumatic frame with cistern built in
- Black flush plate to match your bathroom theme
- Dual flush for water saving
- Adjustable frame up to 200mm high and 50mm depth
All about me
This wall hung toilet with a square pan design has been manufactured from high-quality ceramic and makes a perfect addition to any bathroom. It’s much more hygienic too thanks to the rimless design, meaning when you flush, water is propelled around the bowl, giving it a more thorough clean. Also, it’s easier to clean as it’s off the floor, giving the effect of a floating toilet.
It comes complete with a soft-close slim toilet seat, made from Urea-Formaldahyde, also known as Duroplast. This premium material does not scratch, it is easy to clean and looks brand new for a long time, has a ceramic appearance, and is even resistant to cigarette burns.
The wall mounting frame includes the cistern and black flush plate for the complete package.
Need to know – toilet
- Overall dimensions: H360 x W350 x D520mm
- Pan Weight: 32.2kg
- Type: Wall Hung Toilet
- Shape: Square
- Style: Modern
- Mounting: Wall mounted
- Finish: Gloss white
- Material: Ceramic
- Seat material: Urea-formaldahyde
- Waste connections: Wall
- Fittings included: Yes
- Guarantee: 5 years
Need to know – frame
- Flush Plate Dimensions: H100mm x W142mm xD212mm
- Flush Plate Shape: Rectangle
- Flush Plate Colour: Black
- Flush Plate Material: Plastic
- Flush Type: Dual Flush
- Flush Volume: 3/6 litres
- Flush Plate Warranty: 1 year
- Frame Dimensions: H1168mm x W500mm x D150-200mm
- Frame Weight: 14.8kg
- Frame Material: Steel
- Cistern Included: Yes
- Fittings Included: Yes
- Frame Warranty: 1 year
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight |
|
| Height | 360mm |
| Depth | 520mm |
| Width | 350mm |
| Pan Height | 360mm |
| Weight (Kg) | 32.3kg |
| Flush Volume | 3/6L |
Installation & Features |
|
| Cistern Included | Yes |
| Seat Included | Yes |
| Soft Close Seat | Yes |
| Quick Release Seat | Yes |
| Waste Connection | Wall |
| Toilet Material | Ceramic |
| Rimless Bowl | Yes |
| Flush Type | Flush plate |
| Single or Dual Flush | Dual |
Style |
|
| Toilet Colour | White |
| Seat Colour | White |
| Style | Modern |
| Shape | Square |
| Range | Albi |
Warranty |
|
| Warranty | 5 years |


















There are no reviews yet.