Description
Features we love
- Freestanding corner bath with a sleek white gloss finish for a modern touch
- Contemporary single-ended curved design, adding a unique statement to your bathroom
- Features a built-in laser-cut overflow and a glossy white waste for a seamless look
- Backed by a reassuring 5-year warranty for lasting peace of mind
- Compact yet spacious at 1600mm long, making it ideal for smaller bathrooms
All about me
Make a statement in your bathroom with our stunning Cove bath. The reinforced acrylic is resistant to staining, chipping, and cracking, ensuring longevity. The right-handed curved shape fits into a corner with a spacious ledge, while the single ended design allows you to relax comfortably against one end. Adjustable feet ensure a level fit, and with no pre-drilled tap holes, you’re free to choose your perfect brassware to complete the look.
Made from high-quality 4-6mm acrylic reinforced with fibreglass. This bath can also be used as a shower bath, and we have a made-to-fit screen also available, as no other screens will be compatible.
Need to know
- Bath style: Contemporary
- Bath trap included: No, see recommended accessories
- Bath type: Freestanding right-handed corner bath
- Colour: White
- Dimensions: L1600 x W780 x H580 mm
- Feet included: Yes
- Fittings included: Yes
- Finish: Gloss
- Let set type: Cradle
- Material thickness: 5mm with resin reinforcement
- Material: Acrylic
- Pre-drilled tap holes: No
- Product weight: 37kg
- Suitable to drill tap holes: Yes
- Taps included: No, sold separately
- Warranty: 5 years
- Waste included: Yes, matching white waste
Dimensions & Specification
Dimensions & Weight |
|
| Height (mm) | 580mm |
| Length (mm) | 1600mm |
| Width (mm) | 780mm |
| Weight (Kg) | 37kg |
| Weight Limit (kg) | 200kg |
| Internal Height (mm) | 445mm |
| Base Internal Length (mm) | 1180mm |
| Base Internal Width (mm) | 400mm |
| Bath Water Capacity (L) | 225L |
Installation & Features |
|
| Material Thickness (mm) | 4-6mm |
| Bath End Type | Single Ended |
| Material | Acrylic |
| Pre-drilled tap holes | No |
| Suitable for drilling tap holes | Yes |
| Waste & Overflow Included | Yes |
| Feet included | Yes |
| Orientation | Right Hand |
Style |
|
| Style | Modern |
| Range | Cove |
| Colour | White |
| Finish | Gloss |
| Bath Shape | Oval |
Warranty |
|
| Warranty | 5 years |








There are no reviews yet.